Elected Adhyaksha and Updhyaksha of Taluk Panchayat 2006

Sl.No.

Name of Taluk Panchayat

Name of  elected Candidates
 Adhyaksha  (Shri/Smt.)

Name of  elected Candidates
Upadhyaksha  (Shri/Smt.)

 I

Bangalore (Urban)

 

 

1

Bangalore West

N. Krishnappa

K. Sumangala

2

Bangalore South

Bhagyamma Devaraj

Gowramma

3

Anekal

V. Govindaswamy

Triveni Krishnareddy

4

Bangalore North

Anilkumar B.

Yashodhamma

 II

Bangalore (Rural)

 

 

1

Channapattana

S.C. Channaiah

R.M. Malavegowda

2

Devanahalli

I.S. Anjanappa

G. Lalitha

3

Doddaballapura

Devarajamma

S.C. Chikkapillappa

4

Hosakote

B.V. Rajashekargowda

V. Uma

5

Kanakapura

R. Cheluvaraju

K.P. Prema

6

Magadi

K.R. Padmaiah

H. Venkateshaiah

7

Nelamangala

Saraswathamma

S. Srinivasaiah

8

Ramanagar

Sumithramma

C. Honnamma

 III

 Bagalkot

 

 

1

Badami

Pammara Meenakshi Motilal

Babureddy Athulasigerappa Narappanavara

2

Bilagi

Prema Hanumatha Halagali

Devaraj Govindarao Naika

3

Bagalkot

Rayappanavara Shidrayappa Siddappa

Hucchavva Durgappa Chimmalagi

4

Hunagunda

Gowdara Kamalakshi Hanumagowdara

Basavaraj Sangappa Gowdara

5

Jamakhandi

Vardhamana Parisa Inamgowda

Geethavva Omanappa Metri

6

Mudola

Rangappa Lakshmana Ontagoodi

Chinnavva Gowdappa Singarahatti

 IV

Belgaum

 

 

1

Athani

Sushila Pandarinatha Bhandari

Nagappa Ramappa Mokashi

2

Bailahongala

Basavaraja Mallappa Paravannavara

Annapoorna Somappa Upparatti

3

Belagavi

Maruthi Parashurama Koogagi

Vaishali Vasantha Sanadhi

4

Chikkodi

Kivada Nagesha Thukaram

Patila Milana Prabhakar

5

Gokaka

Shivaji Basappa Pangannavara

Hunura Husenasaba Meerasaba

6

Hukkeri

Savithri Kempanna Bangari

Anila Mahadeva Khanayi

7

Khanapura

Jayashri Jayavantha Khanapura

Mahesha Muralidhar Patila

8

Rayabagh

Mayappa Dhareppa Khilare

Giddevva Venkappa Ugara

9

Ramadurga

Shashikala Basavaraj Somagonda

Shanthavva Dundappa Poojara

10

Savadathi

Gudadura Ramappa Maharudrappa

Doddamareppa Yallappa Aladakatti

 V

Bidar

 

 

1

Basavakalyana

Shashikala Jaganath Thambole

Jaibeema Shivaraya Kambale

2

Humnabad

Noora Jahanabi Shabbiramiyya

Jagadevi Thippanna

3

Bhalki

Sarojini Baburao

Akbarkhan Balekhan Patela

4

Bidar

Prabhurao Beemarao Patila

Srikumara Erappa

5

Aurad (B)

Govinda Beema Jadhav

Saraswathi Shivaraj Neelangi

 VI

Bijapur

 

 

1

Bijapur

Chavvanabebi Chandrashekar

Hirekurubara Sidaraya Lakshmana

2

Basavanabagevadi

Kerutagi Sharannavva Shankreppa

Patila Mahanthagowda Kumaragowda

3

Muddebihal

Muddappa Siddappa Doddamani

Yamanavva Gangappa Badigera

4

Indi

Roopa Ravindra Naikodi

Hattaraki Savithri Revanna

5

Sindagi

Gobbura Mahesh Channappa

Thalakeri Shankramma Hanamantha

 VII

Chamarajnagar

 

 

1

Gundlupet

H.N. Basavaraj

Jayanthi

2

Chamarajnagar

B.K. Ravikumar

S.R. Narayana Nayak

3

Kollegal

K. Rajamma

Puttabasavashetty

4

Yalandur

R. Shobha

K.P. Doddananjadevaru

VIII

Chitradurga

 

 

1

Chitradurga

G. Murigeppa

Ekanthappara Krishnappa

2

Hiriyur

V. Rangaswamy

Sujatha

3

Holalkere

V. Angadi Halamma

Puttaswamy

4

Hosadurga

Sannarangappa

Parvathamma

5

Molakalmur

G.R. Sumithra

R.G. Raghavendra

6

Challakere

O. Rangaswamy

B.N. Mruthyunjayappa

IX

Chikkamagalur

 

 

1

Chikkamagalur

K. Sadhashiva Acharya

A.C. Nagamma

2

Mudigere

T.T. Vinod

G.V. Chandregowda

3

Koppa

Suma Nagesh

S.S. Sanjay

4

Sringeri

T.S. Umesh

Somi

5

Tharikere

M. Krishnamurthy

Madhu Manjunath

6

Kadur

Revanaiah H.M.

K.R. Bhagya Ashok

7

Narasimharajapur

Rajeshwari

Shivadas K.N.

X

Davangere

 

 

1

Channagiri

P. Lohithkumar

Geetha T.

2

Davangere

Basavaraj Naika M.

Subhash Chandra Mallappa Gowda

3

Harihar

Thimmenahalli Thirukappa

S. Manjulamma

4

Harapanahalli

Manjunath

Gundagatthi Nandyappa

5

Honnali

Annapoornamma

Haleshappa

6

Jagalur

N. Manjula

Suvarnamma

XI

Dharwad

 

 

1

Kalagatagi

Lalitha Mangalappa Lamani

Patila Neelakantagowda Veeranagowda

2

Dharwad

Badada Prema Yellappa

Kallappa Fhakirappa Hatti

3

Navalgunda

Chandrashekar Gurupadappa Managoli

Revanavva Rangappa Poojara

4

Kundagol

Shivagangavva Veerabhadrappa Arali

Parvathevva Maruthi Kallura

5

Hubballi

Allisaba Kashimasaba Mantagani

Nagamma Siddappa Hulagura

XII

Dakshina Kannada

 

1

Mangalore

Gokuldas Shetty

Sriyala G. Alva

2

Bantwal

Sunitha Padmanabha

A. Usman Karopadi

3

Puttur

Fhakira M.

Pramila Janardhan

4

Sulya

Suvarnini S.N.

Adpangaya Vijaykumar

5

Belthangadi

Narayanagowda Valambra

Chandu L.

  XIII

Gulbarga

 

 

1

Afjalpura

Raju Veerabhadrappa Patila

Shamarao Jagadevaraya Patila

2

Alanda

Sangithabai

Ashok Kalyanappa Savaleshwara

3

Chincholi

Shamrao Jayaram Ratod

Veerashetty Gurupadappa Baira

4

Chitthapura

Rehnabegum Abdul Salima

Panditrao Gurubasappa Berina

5

Gulbarga

Vijaykumar Mahadevappa

Hanamantharaya Shankrappa

6

Jevargi

Ahmed Patela Bandagi Patela

Nagamma Chandrakanth Yankanchi

7

Sedam

Kasturibai Basavaraj Patila

Raghupathi Chandrappa Gaddimani

8

Shahapura

Dharmanna Beemaraya

Siddannagowda Basalingappagowda

9

Shorapura

Ninganna Beemanna

Sharanamma Chidananda

10

Yadhagiri

Siddannagowda Shivalingappa

Shakuntala Buggappa

 XIV

Haveri

 

 

1

Haveri

Beemappa Khemappa Lamani

Shekappa Neelappa Benchihalli

2

Hirekerura

Kotagimani Sujatha Manohar

Basappa Basappa Masanagi

3

Byadagi

Stay Order from High Court vide No. 622/06 (L.B.) dated 20-01-2006

4

Savanur

Kamalavva Veerbhadragowda Patila

Kalasada Ramanna Yallappa

5

Hanagal

Padmanab Ramachandrabhat Kundapur

Kalasada Shekavva Sanabasappa

6

Shigaov

Dundappanavara Shashikala Suresh

Chandrashekar Shivaji Savanura

7

Ranebennur

Savanura Basavarajappa Doddabasappa

Hadakara Neelavva Chandrappa

  XV

Hasan

 

 

1

Alur

K.R. Vaidyanath

H.M. Vanajakshi

2

Arakalagud

B.R. Madhukar

Sunitha Swamygowda

3

Arasikere

Lalithamma

R.C. Shivashankar

4

Belur

Sudhasuresh

M.A. Nagaraj

5

Channarayapatna

Shyamala Udayakumar

Chandrappa

6

Hasan

Parvathibai

Sarojamma

7

Holenarasipura

G.V. Chandrashekaraiah

T.K. Jayanthi

8

Sakaleshapura

Sujatha H.S. Mallesh

M. Ranganath

 XVI

 Kolar

 

 

1

Bagepalli

S.S. Rameshbabu

Nasima

2

Bangarpet

Vibha (Kalavathi)

K.M. Gopal

3

Chikkaballapura

S.Y. Mariappa

K.R. Nalina

4

Chinthamani

S.N. Chinnappa

Uma

5

Gowribidanur

Sumathi

K. Narasimhamurthy

6

Gudibande

Jayalakshmamma

Y.R. Shivashankar Reddy

7

Kolar

Lakshmamma

Munishamappa

8

Malur

Kanakamma

P. Srinivas

9

Mulabagilu

M. Venkataramana

C. Raghupathireddy

10

Shidlaghatta

B.M. Munikrishna

Sowbhagyamma

11

Srinivasapura

M. Venkataswamy

Anjamma

 XVII

Koppal

 

 

 

1

Gangavathi

Savithramma

Venkoba

2

Koppal

Basavaraj Nariyappa Bavikatti

Gangavva Dyamappa Halageri

3

Kushtagi

Durugesha

Nagappa

4

Yalaburga

Shivakumar V. Naglapuramata

Holiamma Sharanagowda Police Patila

 XVIII

Mandya

 

 

1

Mandya

C. Thyagaraju

M. Bhaskar

2

Maddur

H.K. Shivashankar

H.L. Lakshmanachari

3

Malavalli

K.B. Sujathaprakash

Prabhulingu

4

Srirangapattana

R. Anupama Prakash

M.N. Srinivas

5

Pandavapura

Maligegowda

K.G. Ramakrishna

6

Krishnarajapet

Jayaranga

Puttathayamma

7

Nagamangala

Mohankumar

Susheelamma Nagegowda

 XIX

Mysore

 

 

1

Hunasur

M. Devaraju

S. Suma

2

H.D. Kote

Channabasava Naika

Chandramma

3

K.R. Nagar

Vishalakshi

Anusuya

4

Mysore

R. Venkataswamy

H.P. Shivaprakash

5

Nanjangud

Sharadamma

Chamaraja

6

Piriapattana

S. Rajegowda

B.A. Neelaiah

7

T. Narasipura

S. Somachari

B. Maraiah

 XX

Raichur

 

 

1

Devadurga

B. Saraswathamma

Rangappa Kalmani

2

Lingasugur

H.B. Murari

Angadi Doddabasappa

3

Manvi

Chandru Kalasa

Sharanamma

4

Raichur

Shankramma

Sujatha

5

Sindanur

D.M. Rameshappa

Beemamma

 XXI

Shimoga

 

 

1

Bhadravathi

Raghunatharao Gidde

Shanthamma

2

Hosanagar

Pushpavathi Manjappa

Sumathi R. Poojari

3

Sagar

B.C. Lakshminarayan Bhat

Sumangala A.C. Ramakrishna

4

Shimoga

S.V. Meenakumari

P. Jayappa

5

Shikaripura

M. Beemappa

Nagarathnamma Nagarajagowda

6

Sorabha

Sumithra Yane Indravva

Ganapathi H.

7

Theerthahalli

N. Lakshmi

Salekoppa Ramachandra

XXII

Tumkur

 

 

1

Chikkanayakanahalli

K.T. Govindappa

Kusuma

2

Gubbi

R. Savitha

Basavarajaiah

3

Koratagere

Sheebirangamma

Vijay Shankar

4

Kunigal

Leelavathi

Subhan Kureshi

5

Madhugiri

K. Mahalingaiah

Rathnamma

6

Pavagada

A. Narasimhamurthy

Thimmappa

7

Sira

K. Kalappa

Banibai

8

Thiptur

H.M. Prakash

Govindappa

9

Tumkur

G. Venkatesh

Rajanna

10

Turuvekere

Somashekar (Somanna)

Padma

XXIII

Uttara Kannada

 

 

1

Karwar

Roopali (Roopa) Santhosh Naika

Hulakoppa Raja

2

Joyida

Sushma Rama Mirashi

Neelu Kushta Solekara

3

Haliyal

Shobha Jeevappa Javalekara

Narayana Hanmantha Kammara

4

Kumuta

Mukri Nagaveni Narayan

Gowda Saraswathi Goli

5

Ankola

Gaokara Sujatha Thippa Nayakaru

Gowda Rathnavathi Kompa

6

Batkal

Jayalakshmi Narayanagonda

Parameshwara Narayana Devadiga

7

Honnavara

Ganapaiah Kanya Gowda

Gowri Narayana Mukri

8

Sirsi

Ananda Erabasappa Gowdaru

Chandrakala Somashekara Gowda

9

Mundagoda

Ravi Siddanagowda Patila

Geetha Yallappa Yallapura

10

Siddapura

C.R. Naika

Shylaja Thimma Naika

11

Yallapura

Shabbira Mahamad Ismayil Shek

Chandrakala Ganapathi Bhat

XXIV

Udupi

 

 

1

Karkala

Vikram Hegde

Mohini S. Kumar

2

Kundapur

Jyothi A. Puthran

Ananth Movadi

3

Udupi

Shyamala Sudhakar

P. Rajarama

XXV

Kodagu

 

 

1

Madikeri

Kishorekumar A. Thalur

Mandapanda Manoj Mandanna

2

Somavarpet

S.M. Disilva

Geetha Basappa

3

Virajpet

H.R. Rani

Appachu Mollera (Soda)

XXVI

Gadag

 

 

1

Gadag

Renuka Prakash Thopina

Hemantha Udachappa Kademani

2

Mundaragi

Bagevadi Parameshwarappa Shanmukappa

Annapoorna Meti

3

Naragunda

Shakuntala Lingappa Karamadi

Hanumareddy Venkareddy Meti

4

Rona

Hanamappa Padiyavva Madara

Shanthavva Veerappa Hatti

5

Shirahatti

Neelabai Fhakirappa Kalala

Kamalavva Channabasappa Poojara

XXVII

Bellary

 

 

1

Bellary

P. Mallikarjuna Reddy

M. Nagaraj

2

Hadagali

Mudigeri Narendra

B. Lalithamma

3

Hagaribommanahalli

P. Suryababu

M. Mahabaleshwara Reddy

4

Hosapet

Kalavva

B.S. Venkataswamy

5

Koodligi

Salimabi

M. Ningappa

6

Sandoor

G. Govindappa

J. Lalithamma

7

Siraguppa

Seetha

Shaminabi